Toyota Avensis
Reklama Regulamin Regulamin Szukaj Szukaj Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj Album Zdjęcia Avensis Download Pliki Avensis
 Ogłoszenie 

Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj z dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

opony aut części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[Avensis T25] Czy Castrol 5W40 zamiast 5W30 robi różnicę?
Autor Wiadomość
Ruff_Ryder 
Czasobywacz



Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 65
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-02-17, 19:58   [Avensis T25] Czy Castrol 5W40 zamiast 5W30 robi różnicę?

Witam.
Posiadam Avensis z 2004 z silnikiem benzynowym 1.8. W książce serwisowej auta widzę, że przez cały okres serwisowania w ASO lany był Castrol SLX 5W30. Auto mam niespełna rok i w zeszłym roku jak byłem w warsztacie specjalizującym się w autach japońskich szczególnie Toyotach zalali mi Castrol Magnatec 5W40. Robiąc dolewkę również tak jak oni wlałem 5W40 ale zaczyna męczyć mnie pytanie czy mechanicy dokonali dobrego wyboru czy może poprzedni olej Castrol SLX 5W30 był odpowiedniejszy?
Czy taka zmiana z ich strony nie wpłynęła niekorzystnie na parametry silnika?
Przymierzam się na wiosnę do kolejnej zmiany oleju i nie wiem czy powrócić do popzredniego Castrol SLX 5W30 czy wlać Castrol Magnatec 5W40? Który jest lepszy do tego silnika?
 
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
qrak 
Czasobywacz


Typ: Avensis T25
Silnik: 2.2 D-4D diesel
Rok: 2007
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 65
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-02-17, 21:07   Re: Czy Castrol 5W40 zamiast 5W30 robi różnicę?

Ruff_Ryder napisał/a:

Czy taka zmiana z ich strony nie wpłynęła niekorzystnie na parametry silnika?
Przymierzam się na wiosnę do kolejnej zmiany oleju i nie wiem czy powrócić do popzredniego Castrol SLX 5W30 czy wlać Castrol Magnatec 5W40? Który jest lepszy do tego silnika?


najlepszą decyzją dla silnika to pozbyć się Catrola :-x
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Motostacja 
Śpi na forum



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 D-4D diesel
Rok: 2004
Nadwozie: Wagon
Pomógł: 59 razy
Wiek: 40
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1025
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2011-02-17, 21:27   

qrak, czemu niby tak uważasz ? Ja powiem Ci że leję od nowości Castrola i nic z autem się nie dzieje. Z chęcią wysłucham czemu niby Castrol jest zły.
_________________
Części samochodowe online - Motostacja
 
 
shifter_ 
Czasobywacz


Typ: Avensis T27
Silnik: 2.0 D-4D diesel
Rok: 2010
Nadwozie: Wagon
Dołączył: 21 Lis 2009
Posty: 70
Skąd: pl
Wysłany: 2011-02-17, 21:50   

Ruff_Ryder, różnicy w sumie nie ma, 5W40 po prostu radzi sobie lepiej w bardziej gorące dni, tu taki fajny diagram pokazujący oznaczenia oleju:



plesser napisał/a:
Ja powiem Ci że leję od nowości Castrola i nic z autem się nie dzieje. Z chęcią wysłucham czemu niby Castrol jest zły.
ja podobnie, napisz kolego co Ci nie pasuje w castrolu :?:
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
qrak 
Czasobywacz


Typ: Avensis T25
Silnik: 2.2 D-4D diesel
Rok: 2007
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 65
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-02-17, 22:33   

plesser napisał/a:
qrak, czemu niby tak uważasz ? Ja powiem Ci że leję od nowości Castrola i nic z autem się nie dzieje. Z chęcią wysłucham czemu niby Castrol jest zły.


Ano to ze sama toyota sie wycofuje (jesli już się nie wycofała) z zalewania tego oleju w ASO... za duzo wpadek z tym było np. w Corollach całe shortblocki siadały już po 60kkm po tym jak na głowicy nagar z Castrola sie zbierał i praktycznie smołe można było wybierać.

No i w testach olejów Castrol jakoś nie króluje na górnych miejscach podium....
Nie twierdzę, że całe portfolio Castrola to dno...ja (pewnie podobnie jak ASO toyoty :-? ) straciłem po tak spektakularnych wpadkach zaufanie do marki i zalania tego do swojego silnika bym nie zaryzykował...

[ Dodano: 2011-02-17, 22:47 ]
Ruff_Ryder napisał/a:
....
Przymierzam się na wiosnę do kolejnej zmiany oleju i nie wiem czy powrócić do popzredniego Castrol SLX 5W30 czy wlać Castrol Magnatec 5W40? Który jest lepszy do tego silnika?


A jaki olej jest rekomendowany przez toyote w instrukcji? Jeśli 5W30 to polecam właśnie taki wybrać ...zmieniając na 5W40 można więcej złego jak dobrego silnikowi zrobić.
Otóż jeśli producent (toyota) przewidziała 5W30 to mając temp na zewnatrz np 30 stopni :
olej 5W30 stanie się rzadszy i będzie lepiej smarował silnik (ale nie zabezpieczał ;-) ) ....5W40 będzie też działał ale będzie gęstszy (bo może pracować nawet do ~+40 stopni C) ....
Co z tego że 5W40 będzie działał skoro nie będzie tak samo smarował silnika jak rzadszy 5W30 i tak jak to producent silnika przewidział...
Ostatnio zmieniony przez qrak 2011-02-18, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wtom 
Natret



Typ: Inne
Silnik: 2.0 D-4D diesel
Rok: 2002
Nadwozie: Inne
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 14 Sty 2011
Posty: 380
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-02-18, 20:47   

plesser napisał/a:
qrak, czemu niby tak uważasz ? Ja powiem Ci że leję od nowości Castrola i nic z autem się nie dzieje. Z chęcią wysłucham czemu niby Castrol jest zły.


rozbierz sobie silnik, to sie dowiesz dlaczego :mrgreen: . rozkładałem silniki jeżdżące na castrolach, więc wiem co mówię :-P

[ Dodano: 2011-02-18, 20:53 ]
shifter_ napisał/a:
Ruff_Ryder, różnicy w sumie nie ma, 5W40 po prostu radzi sobie lepiej w bardziej gorące dni, tu taki fajny diagram pokazujący oznaczenia oleju:



ludziska nie chodzi o to czy sobie poradzi. po prostu konstrukcja ukladu smarowania jest pod 5w30 i tyle i taki ma byc lany. 5w40 też nie zrobi kuku ale nie jest to właściwy olej do tego silnika.

jak silnik będzie w gorszej kondycji i zacznie brać olej to wtedy kombinujcie.

obecnie toyota zrobiła silniki na 0w20 (prawie woda :-P ) i co też będziecie lać tam ...w40
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
jamela
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-18, 21:45   Re: Czy Castrol 5W40 zamiast 5W30 robi różnicę?

qrak napisał/a:
Ruff_Ryder napisał/a:

Czy taka zmiana z ich strony nie wpłynęła niekorzystnie na parametry silnika?
Przymierzam się na wiosnę do kolejnej zmiany oleju i nie wiem czy powrócić do popzredniego Castrol SLX 5W30 czy wlać Castrol Magnatec 5W40? Który jest lepszy do tego silnika?


najlepszą decyzją dla silnika to pozbyć się Catrola :-x


Drogi Kraku z Torunia,
daj nam cynk gdzie Waść nabył tak skuteczne dopalacze, bo nie inaczej traktuję Twój zacny komentarz na temat stosowania Castrolu w silnikach Toyoty.
 
 
qrak 
Czasobywacz


Typ: Avensis T25
Silnik: 2.2 D-4D diesel
Rok: 2007
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 65
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-02-18, 22:23   Re: Czy Castrol 5W40 zamiast 5W30 robi różnicę?

jamela napisał/a:

Drogi Kraku z Torunia,
daj nam cynk gdzie Waść nabył tak skuteczne dopalacze, bo nie inaczej traktuję Twój zacny komentarz na temat stosowania Castrolu w silnikach Toyoty.

polecam podpytać w ASO czy polecają zalać np Castrola SLX do silnika ...i uważnie rejestrować reakcje ;-)

[ Dodano: 2011-02-18, 22:53 ]
wtom napisał/a:

ludziska nie chodzi o to czy sobie poradzi. po prostu konstrukcja ukladu smarowania jest pod 5w30 i tyle i taki ma byc lany. 5w40 też nie zrobi kuku ale nie jest to właściwy olej do tego silnika.
...


W sumie zgodziłem się z tym ...ale zastanowiło mnie dlaczego toyota zaleca w instrukcji 5W30 ..a nie np taki 5W40...
Zakładając, że mamy temp otoczenia 25 stopni..silnik sobie pracuje kilka godzin ..w środku temp jakies 150 stopni ...
Taki olej 5W40 ma większą lepkość i lepiej nam zabezpieczy podzespoły trwalszym filmem olejowym.....więc z punktu kierowcy który dba o silnik/podzespoły jest olejem lepszym od 5w30 na dodatnie temperatury.
5w30 znowu nie bedzie tak dobrze zabezpieczał przed tarciem podzespoły ale auto bedzie mieć minimalnie wiecej mocy...i troche mniej palić paliwa.... kosztem mniejszego smarowania i ochrony.

Czyżby toyota zalecając w instrukcjach czy to dla diesla czy benzyny 5w30 kierowała się jedynie ekologią i mniejszym zużyciem paliwa a nie większą ochroną silnika ? ..mhmm :mrgreen: ...chyba trochę tak...a trochę też kompromis na naszą strefe klimatyczna ...- > 5w30 i w miare zabezpieczy silnik...i spalanie będzie oki.

Na forum corolli jest taka wypowiedź , która ma chyba sens odnośnie wlewania takiego a nie innego oleju :
"1. Jeżdżę normalnie, wymagam od oleju dobrej ochrony i ekonomicznej jazdy - leję 5W30
2. Jeżdżę ostro, interesuje mnie głównie ochrona silnika - leję 5W40/5W50/10W40
3. Auto jest tylko środkiem transportu, ma sie poruszać jak najtaniej, nie wnikam w trwałość silnika - leję 0W30/0W20 "

Ja zalewam 5W30 ale taki który ma parametr HTHS (zabezpieczenie przed ścieraniem przy wysokich temp) w okolicach 3.5 dla 150 stopni.
Proponowałbym własnie coś takiego :-D

btw: ciekawa lektura : oleje
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Ruff_Ryder 
Czasobywacz



Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 65
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-02-19, 11:39   

A jeśli nie Castrol to czego użyć po tak długim okresie użytkowania auta właśnie na Castrolu?
Mechanik powiedział mi, że jak zaleję Mobil, który utrzymuje silnik w większej czystości to silnik zacznie strasznie brać olej.

Co o tym myślicie czy przy przebiegu 197 tys warto ryzykowć zmianę oleju na inny?
Zastanawiam się nad parametrami 5W30 w wysokich temperaturach letnich i przy włączonej klimie kiedy wiadomo, że obciążęnie silnika jest większe, czy z punktu widzenia parametrów 5W40 nie jest lepszy na tą porę roku?
 
 
 
jamela
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 11:58   

qrak napisał/a:
polecam podpytać w ASO czy polecają zalać np Castrola SLX do silnika ...i uważnie rejestrować reakcje ;-)


Drogi Kraku z Torunia,
przestań zadawać się z O. D. z R. M., bo to niebywale szkodzi m.in. na wzrok;
w którym, otóż, miejscu mojego postu odwoływałam się do Castrola SLX ? Proponuję czytać ze zrozumieniem.

[ Dodano: 2011-02-19, 12:12 ]
Ruff_Ryder napisał/a:
A jeśli nie Castrol to czego użyć po tak długim okresie użytkowania auta właśnie na Castrolu?
Mechanik powiedział mi, że jak zaleję Mobil, który utrzymuje silnik w większej czystości to silnik zacznie strasznie brać olej.

Co o tym myślicie czy przy przebiegu 197 tys warto ryzykowć zmianę oleju na inny?
Zastanawiam się nad parametrami 5W30 w wysokich temperaturach letnich i przy włączonej klimie kiedy wiadomo, że obciążęnie silnika jest większe, czy z punktu widzenia parametrów 5W40 nie jest lepszy na tą porę roku?


Mechanik to łebski gość, bo powiedział Ci prawdę, lecz nie ujawnił wszystkiego; a prawda z ujawnieniem wszystkiego może okazać się OKRUTNA dla Twojego silnika, zatem przesłuchaj go ponownie, to dowiesz się dlaczego ...
Zamiennie możesz stosować (wskazane dla silników benzynowych) te oleje
http://www.liqui-moly.pl/
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
JacekKu 



Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 15 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 343
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-19, 15:13   

jamela napisał/a:

Mechanik to łebski gość, bo powiedział Ci prawdę, lecz nie ujawnił wszystkiego; a prawda z ujawnieniem wszystkiego może okazać się OKRUTNA dla Twojego silnika, zatem przesłuchaj go ponownie, to dowiesz się dlaczego ...
Zamiennie możesz stosować (wskazane dla silników benzynowych) te oleje
http://www.liqui-moly.pl/


Jamela strasznie jesteś tajemnicza...
czego takiego nie powiedział mechanik ?
_________________
Pozdrawiam
Jacek

1.8VVT-i, SOL
 
 
jamela
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 18:26   oleje silnikowe

JacekKu napisał/a:
czego takiego nie powiedział mechanik ?


No może nie tak strasznie...
niestety, nie mogę, bowiem znany producent oleju mógłby mi odkręcić główkę od szyi,
a tego chciałabym uniknąć...
Musisz zabawić się S. Holmesa, przeanalizować posty w temacie, i poczytać więcej na ten temat, a z pewnością znajdziesz odpowiedź.
Pozdrawiam,
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Ruff_Ryder 
Czasobywacz



Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 65
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-02-19, 19:18   

Myślę, że ten producent nie zajrzy raczej na nasze forum a każda krytyka daje powód do zmian tylko pytanie czy ta krytyka jest uzasadniona?

Jak na razie to tylko zasłyszane i pusczone dalej pocztą pantoflową ccze gadanie bez żaqdnych konkrwtów. Może jakieś potwierdzone faktami konkrety. Tyle samo jak do tej pory opinii pozytywnych jak i negatywnych jak "nie lej Castrola", a dlaczego? Może dlatego, że kolega Zdzicha tak mówił a Zdzicho zasłyszał to będąc na piwie z Mietkiem.

Też się zastanawiam co takiego mógł zataić przede mną mechanik, który w końcu może mieć nie wiele większą wiedzę na ten temat niż ja.
 
 
 
wtom 
Natret



Typ: Inne
Silnik: 2.0 D-4D diesel
Rok: 2002
Nadwozie: Inne
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 14 Sty 2011
Posty: 380
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-02-19, 20:38   

temat znany jest od dawna. więc mechanik z doświadczenia wie ;-)
- po pierwsze castrol zostawia olbrzymi syf w silniku
- po drugie dodatki do oleju castrola "gryzą się" z dodatkami mobila
- po trzecie zalanie mobila do silnika co jeździł długo na castrolu powoduje w wiekszości zwiększone zużycie oleju (sprawdzone przez wielu uzytkowników toyoty, którzy tego dokonali :mrgreen: )

jak już taką operację robic to polecam przed tym użyć płukanki do silnika np. LM engine flush, to przynajmniej wyczyści złogi i może odblokuje pierścienie po "władcy pierścieni :-P ", który tam rządził :mrgreen:

po czwarte zastanówcie sie ludziska czemu tak usilnie castrol "robi wodę z mózgu" swoimi reklamami w TV a takie firmy jak: Motul, LM, Fuchs, Valvoline, Gulf itd... tego robić nie muszą :-P
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Ruff_Ryder 
Czasobywacz



Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 65
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-02-19, 20:54   

wtom napisał/a:

jak już taką operację robic to polecam przed tym użyć płukanki do silnika np. LM engine flush, to przynajmniej wyczyści złogi i może odblokuje pierścienie po "władcy pierścieni :-P ", który tam rządził :mrgreen:


Myślisz wtom, że płukanka nie będzie miała negatywnego wpływu na uszczelniacze? Kicha by była jakby po zmianie pojawiły się przedmuchy.
Myślisz, że płukanka i zmiana oleju z Castrol 5W40 na inny 5W30 np. Valvoline, który dobrze wypada w testach wytrzymałości filmu olejowego będzie dobry do benzynowego silnika 1.8 Avensisa? Na jaki mógłbym bezpiecznie zmienić, żeby trochę ulżyć silnikowi?

Jak się stosuje taką płukankę?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


opony samochodowe części samochodowe ucando.pl
hamulce felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe iparts.pl

Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Traktory ogrodowe Stiga